Orakelj MGLC Švicarija

Vesna Petrešin v sodelovanju s prof. dr. Eugenom Petrešinom

Avtonomni energetski stroj, 2025, pleksisteklo, MDF, barva, zvočna krajina

1971–2025. R. Ljubljana, Slovenija. Živi in dela v Londonu v Združenem kraljestvu in v Berlinu v Nemčiji.

Vesna Petrešin v sodelovanju s prof. dr. Eugenom Petrešinom
Vesna Petrešin s prof. dr. Eugenom Petrešinom, Avtonomni energetski stroj, 2025. Z dovoljenjem umetnice.

Če se spustimo v klet Švicarije, vstopimo v skriven laboratorij in odkrijemo delo znanstvenika in umetnice, ki skupaj razvijata naprave, ki generirajo čisto, brezplačno energijo za svet. V njem so tabla s formulami in risbami, pa tudi prototipi avtonomnih energetskih strojev. Delo je navdihnil Nikola Tesla, ki je energijo obravnaval kot fluidno in menil, da bi morala biti brezplačno na voljo za vse človeštvo.

Prototipi so delo prof. dr. Eugena Petrešina, znanstvenika na področju inženirstva, ki je svojo kariero posvetil okoljski znanosti in tehnologiji, še posebej urbani hidravliki, obvladovanju onesnaževanja voda in mehaniki tekočin. Pomembno vprašanje njegovega osredotočenja je potencial generiranja čiste energije prek procesa hladne fuzije.

Vesna Petrešin potem ustvari imerzivno okolje, laboratorij, kjer se prototipi srečajo z miselnim procesom v obliki beležk, izračunov in tehničnih načrtov, pa tudi slišnih sledi znanstvenega dela. Jezik znanosti se pogosto zdi vseobsegajoč jezik, ki povezuje ume po vsem svetu v skupnem prizadevanju, da bi eksperimentirali in iskali rešitve za napredek človeštva. Praksa Vesne Petrešin je refleksija odnosa med (družbenim) telesom in tehnologijo, ki jo poganja veliko zanimanje za tehnološke in progresivne utopije.